Asgari Ücret Tahminleri: Ara Zamma Mehmet Şimşek Engel Olabilir

Yıl sonu yaklaşırken asgari ücrete yapılacak zam da merakla bekleniyor. Milyonlarca çalışına yakından ilgilendiren asgari ücret, kurulucak komisyon sonrasında belli olacak. Uzmanlar ise yon yıllarda uygulanan asgari ücrette ara zam formülünün bu yıl olmayacağı konusunda hemfikir.

Asgari ücret, Türkiye’de yaşayan hemen hemen herkesi yakından ilgilendiren bir konu.

Özel sektörde de maaş zamları asgari ücrete orantılı bir şekilde artarken ayrıca asgari ücret zammı ile birlikte birçok tüketim kalemine de zam geliyor.

CNN Türk canlı yayınına konuk olan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, son yıllarda uygulanan asgari ücret ara zam formülünün, ekonominin yeni patronu Mehmet Şimşek sebebiyle bu yıl olmayabileceğini ifade etti.

Tek seferlik asgari ücret zammı için hazırlık olduğunu söyleyen Kaya; “Sene sonunda altı aylık enflasyona baktığımızda %38 – %40 seviyelerini göreceğiz. Hükümetin açıklamış olduğu refah payını da ilave ettiğimizde 2024 yılında yapılan asgari ücrete zammın nasıl olacağını aşağı yukarı tahmin edebiliyoruz. Tavan ücret söz konusu olabilir. Asgari ücretin 17 bin TL – 18 bin TL seviyelerinde olacağını söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Uzman Özgür Kaya, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayında toplanacak ve Ocak 2024 asgari ücreti belirleyecek. Asgari ücretle ilgili vergi konusu gündemde değil damga ve gelir vergisi kaldırıldı. Hazine ve Maliye yönetimine baktığımızda 2024 yılında asgari ücrete iki sefer değil tek sefer zam yapılacağını görebiliyoruz. Açıklamalar bu yönde.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x