Merkez Bankası Başkanı Karahan’dan Şifreli Faiz Mesajı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Reuters’a konuştu. Karahan, talepte dengelemenin başladığını söyledi. TCBM Başkanı, enflasyonu düşürmede uzun mesafeleri olduğunu bu nedenle para politikasında sıkılığı koruyacaklarını vurguladı.

Karahan, kat edecekleri yolu, “Sıkılığı koruyarak verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikamız doğrultusunda oluşmasını bekleyeceğiz” sözleriyle anlattı.

BloombergHT’nin aktardığına göre; Haziran enflasyon verilerini de yorumlayan Karahan, “Oynaklığın yüksek seyrettiği bu dönemde tek bir veri üzerinden çıkarım yapmak sağlıklı olmaz. Merkez bankası kararlılığı ve ihtiyatı ile hareket ediyoruz” dedi.

FAİZ İNDİRİMİ MESAJI MI VERDİ?

Ekonomist Barış Esen, X hesabından Karahan’ın “Faiz indirimi beklemeyin” mesajı verdiğini söyledi.

Ekonomist Emre Alkın’dan Karahan’ın röportakında TÜİK’e bir mesaj gittini söyledi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez de katıldığı bir TV programında eylül ayına kadar faiz indirimi beklemediğini söylemişti.

MEHMET ŞİMŞEK “ENFLASYONDA DÜŞÜŞ BAŞLADI” DEMİŞTİ

Verileri tartışmalı olan Türkiye İstatistik Kurumu’na göre (TÜİK) enflasyon haziranda aylık bazda yüzde 1,64 artarken yıllık bazda yüzde 71,6’ya geriledi.

TÜİK’in verilerinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, X hesabından şunları dile getirdi:

Dezenflasyon süreci başladı.

Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğilimi yıl sonu hedefimizle uyumludur. Yüzde 1,64’lük aylık haziran verisi ise yüzde 22’lik yıllıklandırılmış enflasyonu işaret ediyor.

Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz.

Fiyat istikrarına ulaşana kadar programımızı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x