Ne buzdolabı ne de dondurucu! Yıllardır yanlış saklıyoruz, yavaşça zehirliyormuş

Gıdaları daha taze tutmak ve tüketim süresini uzatabilmek için buzdolabı, dondurucudan yararlanırız. Ancak bazı yiyecekler için buzdolabı oldukça tehlikeli ve sağlığa zararlıdır.

Arta kalan yemekleri ve bazı gıdaları buzdolabında muhafaza etmenin doğru bir eylem olduğuna inanırız. Her sabah kahvaltıda tükettiğimiz bazı besinleri ise özellikle buzdolabına yerleştiririz. Ancak herkesin tükettiği bu besinler için buzdolabı zararlı bir saklama yöntemi.

PEYNİR

Özellikle yumuşak yapılı peynirleri buzdolabından uzak tutmanız gerekiyor. Bunun sebebi ise yumuşak peynirlerin soğuk havada sert kalırken bir yandan suyunu salmaya başlaması.

Krem peynir, keçi peyniri, süzme peynir gibi yumuşak peynirler dondurulduğunda etrafa suyunu salar. Bu da peynirin yapısında birtakım değişiklikler olmasına neden olabilir. Peynirler, doğru muhafaza edilmediğinde çabuk bozulmaya müsait yiyeceklerdir.

Beyaz peyniri daha uzun koşullarda, sağlıklı bir şekilde saklamak için cam veya seramik kapaklı kaplarda saklayabilirsiniz. Suyundan ayrı bir şekilde saklayacaksanız, streç filmden yararlanabilirsiniz.

SALATALIK

Dondurucuda saklanmaması gereken sebzelerden biri de salatalık. İçerdiği su miktarı nedeniyle salatalığı dondurursanız, genleşerek lapa haline gelebilir. Yenilemez hale gelmemesi için salatalıkları daha doğru saklamak şart.

YUMURTA

Yumurtaları buzdolabında saklamanın hem iyi yönleri hem de kötü yönleri var denilebilir. Yaşadığınız ortama bağlı olarak değişkenlik gösteren bu durum, yumurtaların saklanma şeklini de etkiler.

Yumurtaları buzdolabında saklamak bakteri oluşumunu engelleyip yumurtanın raf ömrünü iki katına çıkarabilir. Ancak uzun süre soğukta kalan yumurtalar buzdolabındaki koku ve nemi emebilir.

Yumurtaları muhafaza etmenin en mantıklı yolu kartın kutusundan çıkartmamak. Böylece buzdolabının içindeki zararlı etkenlerden korunabilirsiniz. Aynı zamanda ağır kokulu ve dış çevreyi kötü etkileyecek gıdaları da kapalı kutuda saklamanız, diğer besinlere karşı oluşan zararı da hafifletecektir.

PİŞMİŞ MAKARNA

Makarnayı pişirmeden önce buzdolabında saklamak mantıklı bir çözüm olabilir. Ancak pişirdikten sonra dondurucuya koyduğunuzda kısa bir süre dayansa da çıkardığınızda lezzeti kaybolacaktır.

Kıvamı lapalaşan makarnayı tekrar ısıttığınızda tadında farklı değişikliler oluşabilir. Bu durum da bozulup bozulmadığı konusunda herkes için bir tedirginlik yaratır. Bu tür risklere girmemek için makarnayı tüketeceğiniz kadar hazırlamanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x