Uluslararası Köpek Günü’nde AB’den ‘Türkiye’ ve ‘deprem’ mesajı

NATO, Birleşmiş Milletler (BM), ülke liderleri ve birçok kurum, 26 Ağustos Uluslararası Köpek Günü’nde kutlama mesajları paylaştı. Avrupa Birliği (AB) Sivil Koruma ve İnsani Yardım kurumu, kurtarma köpeklerinin 6 Şubat depremlerindeki görevlerinden dolayı “Uluslararası Köpek Günü’nde, Türkiye’de yaşanan trajik deprem sonrasında köpeklerin olağanüstü arama kurtarma-çalışmalarını hatırlıyoruz” mesajını paylaştı.

‘BALAM’I HATIRLIYOR MUSUNUZ?’

DHA’nın haberine göre, AB Sivil Koruma ve İnsani Yardım kurumu, bugün X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda, 6 Şubat Maraş depremlerinde Türkiye’de arama-kurtarma çalışmalarına katılan köpeklerden birinin videosuyla birlikte, “Uluslararası Köpek Günü’nde, Türkiye’de yaşanan trajik deprem sonrasında köpeklerin olağanüstü arama kurtarma çalışmalarını hatırlıyoruz” açıklamasını yaptı.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu ise “Bugün Uluslararası Köpek Günü, Balam’ı hatırlıyor musun? Türkiye’de depremden sağ kurtulan birini enkaz altında bulan Meksika Kızıl Haçı’na ait arama köpeği. Köpekler hayat kurtarmamıza ve ihtiyaç sahibi insanlara bakmamıza yardımcı olur” mesajını paylaştı.

‘VE HEPSİNDEN ÖNEMLİSİ: ÇOK TATLILAR!’

26 Ağustos Uluslararası Köpek Günü dolayısıyla dünyadan başka mesajlar da geldi. İrlanda Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins, Uluslararası Köpek Günü mesajını bir köpekle çekilmiş fotoğrafıyla birlikte paylaşarak köpeklerin refahı için çalışan kurumlara teşekkür etti.

İngiltere Ulusal Suç Ajansı (NCA), teşkilatta görevli köpeklere dikkat çekerek, “Bugün Uluslararası Köpek Günü. NCA’nın Ulusal Köpek Birimi’nin dört üyesiyle tanışın” mesajını paylaştı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ise “Onlar mülteci savunucularıdır. Mültecilere psiko-sosyal destek sağlıyorlar. Ve hepsinden önemlisi, çok tatlılar!” mesajını paylaşarak Uluslararası Köpek Günü’nü kutladı.

NATO, kurumun ilk Genel Sekreteri Lord Ismay’ın evcil hayvanıyla çekilen fotoğraf başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden güvenlik güçleriyle görev yapan hizmet köpeklerinin fotoğraflarıyla birlikte bir açıklama yaparken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günün anlamına istinaden hem insanları hem de köpekleri korumak için köpeklere kuduz aşısı yaptırılması tavsiyesi verdi. İngiltere’deki Ulusal Galeri ise koleksiyonlarından dört farklı sanatçıya ait köpek tablosunun görsellerini paylaştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x