Çikolatada stok dönemi

Ramazan ayı devam ederken Şeker Bayramı’na da az bir süre kaldı. Bayram ziyaretlerinin vazgeçilmez ikramlarından çikolata için de üreticiler hazırlıklarını tamamladı. Kakaodaki üretim sıkıntısı ile artan fiyatların raflara Kurban Bayramı’nda yansımasını beklediklerini belirten Patiswiss Yönetim Kurulu Başkanı Elif Aslı Yıldız, Ramazan Bayramı’nın ise stok dönemi olacağını ifade etti.

1 MİLYAR DOLARLIK PİYASA

Dünyanın en büyük çikolata pazarlarından biri olan Türkiye’de, bayram dönemlerindeki satışlar en yüksek rakamlara ulaşıyor. Toplam değeri 3 milyar doların üzerinde olan şekerleme pazarının 2.2 milyar dolarını şekerler oluştururken, çikolata sektörü ise 1 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Patiswiss olarak bayram üretimi hazırlıklarını tamamladıklarını aktaran Yıldız, kaliteli çikolatanın nasıl anlaşılacağı, çikolata sektörünün Türkiye’deki pazar payı, Avrupa’ya oranla tüketim oranından, Ramazan ayı fırsatçıları ile merdiven altı üretime kadar çikolatanın piyasadaki durumunu anlattı. Ramazan Bayramı’nda üreticilerin henüz pozisyonları bozulmadığı için çikolatada fahiş fiyat beklentisi olmadığını ancak Kurban Bayramı’nda zamların raflara yansıyacağını öngördüklerini vurgulayan Yıldız, “Özellikle pozisyonlarını kaybedecek olan küçük üreticilerin ürünlerine, döviz kurlarının değişmesi ile ithal ürünlere kesin yansıyacağını düşünüyorum. Bunun etkisinin Ramazan Bayramı’nda çok ciddi bir stoklama olarak seyredeceğini düşünüyorum” diye konuştu. Elif Aslı Yıldız, ayrıca, merdiven altı diye tabir edilen durumun her sektörün kanayan yarası olduğunu kaydederek tüketicileri etiketsiz, açıkta satılan ürünleri kesinlikle almamaları konusunda uyardı.

Yılda 400 ton çikolata üretiliyor

Türkiye’de toplam çikolata üretiminin, yıllık olarak 400 bin tona ulaştığını bunun yaklaşık günlük 100 tonunu Patiswiss olarak ürettiklerini aktaran Elif Aslı Yıldız, Türk çikolatalarının, yılda 1 milyar TL’ye  yakın bir ihracat hacmine ulaştığını söyledi. Bu kapsamda rakamlara baktığımızda Türkiye’nin kakao ve kakao ürünleri ihracatı 2022’de 942 milyon 577 bin dolar olarak gerçekleştiğini bilgisini verdi. Yıldız, yılda kişi başı ortalama 3.1 kilogram çikolata tüketim miktarı ile Türkiye’nin, Dünya’nın en çok çikolata tüketen 5 ülkesinden biri olarak konumlandığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x