Egzamanın etkisini azaltıyor! Vücudu zımba gibi yapan soğuk duşun 5 faydası

İşte soğuk duşun vücudunuz üzerindeki 5 etkisi

KAN DOLAŞIMINI İYİLEŞTİRİR VE KAS AĞRILARINI AZALTIR

Soğuk su vücudunuza çarptığı anda kanınız, sıcaklığını korumak için çok daha hızlı dolaşmaya zorlanır. Soğuk duşlar sporcular için de idealdir çünkü yaralanmaların daha hızlı atlatılmasına yardımcı olabilirler. Bu yüzden morarmış vücut kısımlarında buz kullanıyorlar , etkilenen bölgeye yeni oksijen ve ekstra dolaşım sağlıyorlar.

KAŞINTILI VE DONUK CİLDİ AZALTIR

Doğal olarak kuru cilde sahip olan veya egzama gibi cilt rahatsızlıklarından muzdarip olan kişiler , sıcak bir duştan sonra sıklıkla kaşıntı hissederler. Bununla mücadele etmenin bir yolu suyun sıcaklığını mümkün olduğu kadar düşürmektir. Sıcak su ile duşta kalabileceğiniz kadar uzun süre kalmayın , kaşıntının azalmaya başladığını fark edeceksiniz.

METABOLİZMANIZI STABİLİZE EDER

Kahverengi yağın tüm insanların doğuştan sahip olduğu bir yağ olduğunu ve soğuk duş alarak aktive edildiğini söyleyerek başlayalım . Ve bunu harekete geçirerek, kahverengi yağ, beyaz yağın (obeziteyle ilişkili olan) sağlıklı seviyelerde kalmasına yardımcı olabilir. Yani haftada 2-3 gün soğuk duş almak metabolizmanızı gerçekten dengeleyebilir ve hatta geliştirebilir.

STRESİ AZALTIR VE ZİHİNSEL SAĞLIĞINIZI İYİLEŞTİRİR

Soğuk duşların çalışma şekli vücudunuza büyük bir şok ve stres vermektir. Yani bunları düzenli olarak alırsanız sertleşme adı verilen bir süreci başlatırsınız . Bu süre zarfında sinir sisteminiz küçük miktarlardaki fiziksel stresle “darbeye” alışır ve sizi gerçekten stresli anların gelmesine hazırlar. Sonuç olarak bedeniniz ve zihniniz, ortaya çıktığı anda herhangi bir zor durumla yüzleşmeye hazırdır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİR

Soğuk duşlar vücudunuzu soğuk algınlığına ve mevsimsel gribe yakalanmaya karşı daha dirençli hale getirebilir. Bunun kanıtı olarak, klinik bir araştırmada , soğuk duş almaya başladıktan sonra hasta olup işten ayrılan kişilerin sayısında yüzde 29’luk bir azalma görüldü. Bunun nedeni, soğuk suyun vücudu şok etmesi ve onu , vücudumuzu enfeksiyondan korumaktan sorumlu olan daha fazla lökosit üretmeye zorlamasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir